Suchy lód a powszechnie stosowane agregaty

Agregaty są oczywiście powszechnie używane w chłodnictwie. Można nazwać je rozwiązaniem standardowym, które wielokrotnie sprawdziło się w różnych urządzeniach służących do chłodzenia. Jednak jak się okazuje, jest więcej rozwiązań, które również są skuteczne. Najlepszym przykładem może być suchy lód, który coraz częściej wykorzystywany jest właśnie w chłodnictwie. Możliwe, że agregaty zaczną powoli odchodzić do lamusa.

Suchy lód powstaje w procesie rozprężania dwutlenku węgla i bardzo powoli sublimuje, co jest bez wątpienia jego ogromną zaletą. Kolejnym plusem jest możliwość długiego przetrzymywania go w pojemnikach termicznych, bez potrzeby ich ochładzania, na przykład w pudełkach styropianowych. Takie właściwości sprawiają, że coraz chętniej używa się go w profesjonalnym chłodnictwie. Dawniej stosowano go głównie w laboratoriach.

Suchy lód może zastąpić agregaty, ponieważ pozwala na skuteczne obniżanie temperatury w chłodniach. Często używa się go samodzielnie lub jest elementem specjalnej mieszaniny chłodzącej. Kolejną jego zaletą jest zatem możliwość wielu zastosowań. Ostateczną zaletą, która z pewnością decyduje o jego coraz większej popularności, jest fakt, że jego wytworzenie jest stosunkowo tanie. Jest to więc metoda ekonomiczna.

Alternatywa w postaci wspomnianego suchego lodu zaczyna być coraz bardziej poważna. Na pewno takie rozwiązanie ma wiele plusów, ale ciężko powiedzieć, czy czas agregatów jest już policzony. Koniecznie jednak trzeba docenić fakt, że nadal szuka się nowych rozwiązań, które mogą być używane w chłodnictwie. Suchy lód jest najlepszym dowodem na to, że nie są to poszukiwania bezproduktywne.