Transport żywności to problem, z którym musi się mierzyć współczesny świat. Obecnie jest to zagadnienie ważne, ponieważ, jak wiadomo, tony żywności sprowadzanej do bogatych krajów się marnują, podczas gdy na świecie są ludzie, którzy nie mają co jeść… Tak więc ze względów etycznych i humanitarnych należy robić wszystko, aby zapobiegać stratom pożywienia. Temu celowi służy właśnie właściwe przechowywanie żywności.
Żywność bardzo często jest transportowana statkami, choć wykorzystywane są również samoloty czy ciężarówki. Jednak, gdy w grę wchodzą bardzo duże ilości ładunków, statki sprawdzają się bez wątpienia najlepiej.
A jak przechowywana jest żywność na statkach? Otóż znajdują się tam olbrzymie chłodnie zasilane przez agregaty chłodnicze. Zadaniem agregatów chłodniczych jest dostarczanie chłodziwa (np. amoniaku w przypadku instalacji amoniakalnych) do urządzeń chłodniczych. Możliwe też jest stosowanie agregatów skraplających chłodziwa, które zasilają chłodnice. Jednak lodówki, zamrażarki płytowe, wytwornice lodu i inne urządzenia stosowane w chłodnictwie muszą też być zasilane prądem. W tym celu prąd wytwarza się w agregatach prądotwórczych.
Na statkach, w dużych kontenerowcach niezwykle ważne jest przede wszystkim dokładne, głębokie zamrażanie ryb. Ryby są towarem typowo morskim i najczęściej transportowanym przez statki. Przeładunek towaru odbywa się w portach, gdzie na lądzie dystrybucją do sklepów rybnych zajmują się jednostki posiadające tzw. chłodnie samochodowe.