Agregaty chłodzące i produkowany dzięki nim suchy lód

Jednym z szeroko stosowanych czynników chłodniczych jest suchy lód. Jest to specjalny dwutlenek węgla, który ulega procesowi sublimacji i nie topi się. Taki suchy lód występuje w bardzo niskich temperaturach i nie powinniśmy dotykać go gołymi rękami, gdyż może powodować spore obrażenia. Żeby uzyskać taki suchy lód trzeba koniecznie skorzystać ze specjalnych zamrażarek, które są wyposażone w odpowiednie agregaty chłodzące.

Takie agregaty chłodzące będą w stanie wytworzyć skrajnie niskie temperatury, gdyż dwutlenek węgla pod postacią suchego lodu ulega sublimacji dopiero w temperaturze blisko minus 80 stopni Celsjusza. Najważniejszą cechą suchego lodu jest to, że nie musi być on potem przechowywany w chłodni. Bardzo powoli traci swe właściwości chłodzące, i ulega rozpadowi mniej więcej kilku procent dziennie!

Aczkolwiek dobrze jest takie bloki z suchego ludu przechowywać w pojemnikach termicznych. Dzięki temu dłużej zachowują swe chłodzące właściwości. Agregaty chłodzące z łatwością wytworzą taki lód, zwłaszcza specjalistyczne chłodnie, które można spotkać w laboratoriach i firmach chemicznych. Dobrze funkcjonujące urządzenia chłodnicze bez problemu wytworzą dla nas suchy lód.